6

To już drugi tekstu z cyklu : woda. Rozwiejemy kilka wątpliwości na temat tego, jaką wodę należy podawać dzieciom.

Opinie komentują :

prof. dr hab. n.med J. Książyk

prof. dr. hab.n. med H. Weker

Tekst powstał na podstawie Raportu Centrum Zdrowia Dziecka.

 

  1. Woda mineralna uszkadza dzieciom nerki, bo zawiera dużo sodu, magnezu i innych minerałów, co jest niezdrowe dla dzieci.
MIT.
Woda mineralna nie uszkadza dzieciom nerek jeśli jest to woda niskozmineralizowana. Dla niemowląt i dzieci do 3 r.ż optymalne są wody źródlane i mineralne niskozmin. ( do 500 mg/l skł. mineralnych).
2. Twarda woda szkodzi dzieciom. Powoduje kolki, zawiera zbyt dużo żelaza .
FAKT.
Twarda woda zawiera znaczne ilości jonów magnezowych i wapniowych których stężenie zazwyczaj jest trudne do oceny. Określenie stopnia „szkodliwości” jest trudne i dlatego najlepiej nie ryzykować podawania takiej wody w dowolnych objętościach.
4
3. Nie każda woda jest zdrowa dla dziecka.
FAKT.
 
Dzieci powinny pić wodę rekomendowaną przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub  z atestem Państwowego Zakładu Higieny. Nie należy podawać dzieciom wody z przydomowej studni lub z kranu, oraz wody która nie jest oznaczona jako niskozmineralizowana.
4. Nie trzeba przegotowywać wody źródlanej. Jest ona wystarczająco czysta, a gotowanie pozbawia ją zdrowotnych właściwości.
FAKT.
Wody źródlane z dobrego, pewnego źródła świeżo po otwarciu nie wymagają gotowania. Natomiast w przypadku niemowląt do 6 m.ż każdą wodę należy przegotować.
5. Nie warto kierować się pozytywną opinią Instytucji przy wyborze wody dla dzieci ( bo opinię są kupowane, nieuczciwe, bez badań ).
MIT.
Ocena wody przez pracowników IMiD oraz CZD wymaga zbadania zhodności składu opiniowanej wody z wymaganiami i zaleceniami właściwych urzędów i organizacji ( m.in Min.Zdrowia , Polskie Towarzystwo Pediatryczne). Wymagania te nie tylko dotyczą składu ilościowo-jakościowego także zawartości zdrowotnej, w szczególnosći substancji niepożądanych np.azotany czy azotyny i składników które powinny być limitowane w diecie ( sód, fluorki, siarczany) . Pozytywnej opinii nie może otrzymać produkt który nie spełnia tych szczegółowych wymaga określonych w przepisach. Ocena przeprowadzana jest ze ścisłą procedurą ,na podstawie odpowiedniej dokumentacji i wyników badań przeprowadzanych przez laboratoria inspekcji sanitarno-epidemiologicznej. Pozytywna opinia to rzetelna informacja dla rodziców.
Poprzedni wpis < link >
5
Komentarze: