Mam nadzieję, że poruszone w tym tekście kwestie przydadzą się moim Czytelników i że pozytywnie zareagujecie na więcej tekstów o nawodnieniu ! 😉
Dajcie znać, piszę w końcu dla Was.

Na początek kilka faktów pro woda 😉 Nasze ciało w ponad 50 ( !! ) procentach składa się z wody, która spełnia zróżnicowane funkcje :

-regulacja temperatury
-transport substancji odżywczych do komórek
-eliminacja metabolitów , czyli „odpadów”
-„nawilżenie” stawów
– pomoc w trawieniu
– utrzymywanie równowagi kwasowo- zasadowej i wodno- elektrolitowej

woda4

W nowej piramidzie Instytutu ŻiŻ pojawiła się WODA.

Człowiek długi czas może wytrzymać bez jedzenia, ale krótko bez wody. Woda to substancja, która jest niezbędna do życia i obok węglowodanów, tłuszczów, białek i składników mineralnych oraz witamin stanowi 1 z 6 składników pokarmowych.
Nasze ciało to fantastyczna maszyna: dzięki procesowi pocenia się i parowania potrafi samo się schłodzić. Jesteśmy lepsi w regulowaniu własnej temperatury ciała niż psy, koty i większość ssaków.
Jako, sportowcy, pocimy się. Nieustannie na treningu. A jeśli nie uzupełnimy płynów, które straciliśmy w procesie pocenia się, wtedy pojawiają się problemy. Nawet niewielkie odwodnienie może dramatycznie zaburzyć wydajność naszego organizmu.
Nawet 2 % odwodnienie równa się pogorszeniu naszej dyspozycji o 10 %. Chroniczne odwodnienie na co dzień może objawiać się zmęczeniem, bólem głowy, a w trakcie ćwiczeń pogorszy naszą kondycję. Przyznaj się ile razy odpuściłeś na treningu ? Wyeliminuj jedną z przyczyn jaką może być odwodnienie.

 

Dzienne nawadnianie

woda6

tabelka – sprawdzcie jakie jest Wasze zapotrzebowanie na wodę !

Ile dokładnie wody powinniśmy pić każdego dnia ? Jeśli kiedykolwiek badałeś to zagadnienie, z pewnością natknąłeś się na wiele sprzecznych informacji. Możesz dokonać prostego obliczenia : podziel swoją wagę ciała na pół, a uzyskana liczba będzie ilością wody jaką powinieneś spożywać w gramach.

 

Hiponatremia

woda5

Nadmierne spożycie wody bez jednoczesnej jej utraty przez pocenie się wytrąca sód z surowicy krwi. Zjawisko to występuje rzadko, w ekstremalnych sytuacjach u osób, które zbyt mocno nawadniają się przez zawodami. Należy pamiętać, żeby w takich przypadkach uzupełniać sód w diecie, aby utrzymywać jego równowagę w organizmie.

Woda czy napój dla sportowców.

woda1
Ogólna zasada brzmi, że podczas treningów trwających do godziny wystarczy spożywanie wody, w przypadku treningów przekraczających godzinę, ćwiczeń w gorących i wilgotnych warunkach zaleca się stosowanie napojów sportowych. O tym jaki napój ze sklepu wybrać, jaki zrobić własny izotonik, pisałam < TUTAJ > .
Czy kofeina odwadnia ?

20160703_151302

Kicia Kocia na kawowo 😉

Nie. Działa moczopędnie to prawda, ale nie powoduje odwodnienia u osób które nie spożywają zbyt dużo jej dawek i dbają o dobre nawodnienie na co dzień. Wielu atletów używa kofeiny jako składnika erogenicznego, który stymuluje ośrodkowy układ nerwowy i pomaga zutylizować tłuszcz jako „paliwo”. U mnie super „przyjmują się” przedtrenigowo kawy parzone alternatywnie 😉 Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ wody na tempo utleniania kwasów tłuszczowych. Ale o tym niebawem 😉

 

Przygotowałam dla Was cały cykl wpisów we współpracy z lekarzami i dietetykami o odpowiednim nawodnieniu.
TEMATY:
1. Woda dla dzieci – jaką wybrać?
2. Woda dla niemowląt.
3. Czy podawać dziecku wodę z kranu?
4. Dlaczego warto podawać dzieciom wodę?
5. Jak zachęcić dziecko do picia wody ?
6. Ile wody należy pić?
7. Woda i odżywianie.
8. Woda, a uroda i sport.
9. Woda, a zdrowie.
10. Dlaczego warto pić wodę?
11. Woda a odwodnienie organizmu.
12. Woda gazowana.

woda3

jak widać z wodą się nie rozstaje nawet na krok 😉

 

Teksty te będą się cyklicznie pojawiać na blogu. Prośba do Was : udostępniajcie mamom, osobą aktywnym, bądź tym u których obserwujecie negatywny stosunek do spożywania H2O 😉
Śmiało zadawajcie też pytania ( na kontakt@codzisnatrening.pl) , wszystkie skonsultuję i odpowiem na nie na blogu.

Komentarze: