Coraz bardziej zauważalna robi się „moda” na mleka roślinne. Czy jest to słuszny wybór ??

 

Czym jest mleko roślinne ?

Właściwie nie jest to mleko, a napój. I takiej nazwy używają producenci. Prawie każdy dyskont ma już własne mleko roślinne. Napoje zbożowe, czyli mleko owsiane, ryżowe, sojowe, migdałowe, orkiszowe etc.-wybór jest spory.

 

milk2

 

Test smakowy :

Ciekawy przegląd przygotowała Nesja, koniecznie obejrzyjcie jej TASTE TEST .

 

Krowie mleko wartościowe czy nie ?

Wszystkie produkty nabiałowe są gęste żywieniowo co zapewnia im dobrą pozycję w rankingu żywności XXI wieku. Wykorzystanie mleka spożywczego jako pełnowartościowego pokarmu w naszej diecie, jest możliwe pod warunkiem, że ma ono odpowiednio wysoką jakość ( o mleku świeżym i mikrofiltrowanym, czyli takim które warto wybierać pisałam TUTAJ ). Zdecydowanie warto je pić, pomijając fakt że jest pyszne przyniesie nam to dużo korzyści.

Dla osób nietolerujących laktozy, bądź białka mleka ( Populacji północno europejskiej problem dotyczy 5-17% dorosłych ludzi ) przeznaczone przede wszystkim są mleka roślinne ->

mleko-roslinne

 

Zrobiłam dla Was krótki przegląd napojów jakie znajdziecie w popularnych sklepach :

 

Rossman – EnerBio

  • Napój ryżowy i owsiany oraz sojowy
  • słodkie w smaku, bez dodatku cukru, dobry skład, cena ok.9 zł.

Biedronka – Vitanella

  • napój sojowy ( trzy smaki) , mnóstwo cukru i chemii ( jeden karton to 15 łyżek cukru!) , cena 5 zł.szlag mnie trafia gdy ktoś wybiera oś takiego zamiast krowiego mleka i mówi, że to jest ZDROWE. Nie ! Morze cukru rafinowanego, syntetycznych witamin, barwników i stabilizatorów nigdy nie było i nie będzie zdrowe.
  • w Biedronce , po cenie niższej niż w innych marketach, znajdziemy też napój migdałowy Alpro. Bardzo lubię jego smak, jest lekki i idealnie spienia się do mojego porannego cappuccino 😉 , cena 9 zł. Brak cukru.

Lidl – Milbona

  • skład poprawny, ale obecność stabilizatorów wyklucza go z mojej listy „dobrych”.

13115650_1007709059323146_901076502_n

wnioski :

  1. Jeśli pijesz mleka roślinne, starannie dobieraj te z wartościowym składem. Mleka z Rossmana, Alpro migdałowe z Biedronki – są ok.
  2. Zrezygnuj ze smakowych mlek. Są bardzo niezdrowe i tuczące. Jeśli lubisz słodki smak, dodaj zmiksowanego banana, wanilię, miód, lub owoce do standardowych mlek roślinnych.
  3. Mleka roślinne to fajny , lekki dodatek do owsianek, koktajli, kaw.
  4. Postaw na mleka  roślinne korzystając z przepisów ( próbowałam robić mleko owsiane za pierwszym razem wyszło coś na kształt budyniu bo dodałam za dużo ciepłej wody, za drugim razem wyszło pyyszne. Fajnym pomysłem jest dodanie kakao, cynamonu, soku owocowego, lub zmiksowanego mango i banana, mniam ! Cena w sklepie kilkanaście złotych, domowe mleka to ok.2-3 zł. ;);)
milk4

Przepis na czekoladowe mleko migdałowe : https://youtu.be/ERCG0PAMY3Q

Przepis na mleko kokosowe : https://youtu.be/T-0pI5EX9LA

 Jakie jest Wasze zdanie na temat ” mlek ” roślinnych ? Chętnie poczytam Wasze opinie w komentarzach !
Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania, piszcie śmiało na kontakt@codzisnatrening.pl z dopiskiem „mleko” 😉
13153378_1007709062656479_356219082_n

źródła :
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2036.2007.03557.x/abstract

Komentarze: