nan

Dzisiaj chciałam pokazać Wam miejsce genialne nie tylko ze względu na smak kawy jaką tam serwują, ale przede wszystkim na klimat i przemiłą obsługę 😉 W skrócie : kawiarnię do której kierujesz swoje kroki, choć masz do wyboru milion innych w centrum Warszawy.

Wywiad który przeprowadziłam z Pawłem właścicielem kawiarnii Nancy Lee  :

n10

1. Na początek kilka słów o Waszej kawiarni. W czym się specjalizujecie?
Oboje przez wiele lat pracowaliśmy w gastronomii, czyli znaliśmy ją od poszewki. Karolina była baristą i managerem kilku kawiarni/restauracji, a ja (Paweł) jako barista i szkoleniowiec „zjadłem zęby” na kawie. Konkretnie ponad 12 lat, gdzie ostatnie 5 lat jako specjalista od szkoleń w dziedzinie kawy i obsługi klienta. Kawa zawsze była dla nas ważna. Od jakości przez wysoki standard jej przygotowania. Karolina zawsze pasjonowała się kuchnią, szczególnie tą roślinną. Spędziła rok w krakowskiej Karmie, która specjalizowała się w kuchni wegetariańsko-wegańskiej. Ze względu, że sami nie jemy mięsa już kilka lat, otwierając knajpę, wiedzieliśmy, że chcemy ludziom dawać możliwość doznawania przyjemności w postaci sałaty. hahahaha, tzn wielu dań roślinnych. Karolina zawsze świetnie gotowała w domu i cieszyłem się, że swoje zdolności smaku może przenieść dla społeczeństwa 🙂 Dodatkowo wspaniałe piekła ciasta i zanim powstał pomysł własnego miejsca, dostarczała świeże wypieki do kilku warszawskich kawiarni.

 

n5

fot. Gerard Schrama

 

2. Jakie metody parzenia kawy metodami alternatywnymi wyróżniamy ? Czym się one charakteryzują ?
Metod alternatywnych, czyli tych innych obok ekspresu ciśnieniowego, jest co najmniej kilka. Najbardziej popularną jest tzw dripper, aeropress, chemex. Dripper w zależności od materiału (porcelana, szkło, stal lub plastik), wywodzi się od terminu „filter coffee„, gdzie kawa sączy się, kapie, filtruje przez filtr papierowy, bezpośrednio do dzbanka, karafki, kubka, filiżanki lub do szklanki. kawa charakteryzuje się subtelnym, czystym odczuciem. Często porównuje się ją do herbaty, ze względu na konsystencję, barwę i subtelniejsze odczuwanie smaków. Konkretne aromaty pojawiają się w zależności, jakiej kawy używamy, ponieważ zupełnie inaczej smakuje kawa z Brazylii, inaczej z Etiopii, a jeszcze inaczej z Gwatemali czy Sumatry.
Aeropress jest stosunkowo nową metodą, gdzie jego początki miały miejsce w 2005 roku. Jest plastikową strzykawką, przy której użyciu wyzwalamy niewielkie ciśnienie i przefiltrowujemy kawę do naczynia. Odczucie różni się od metody przelewowej, większym bogactwem smaków, nieco mniej czystego. W zależności od techniki (może być ich bardzo wiele) aeropressu, odczucie może być odmienne. Warto szczególnie w domu eksperymentować z tym urządzeniem.

n3

fot. Gerard Schrama

n9

fot. Nancy Lee

 

3. Czy w domowych warunkach da się zrobić podobną kawę do tej, którą serwujecie w kawiarni ? 
Oczywiście, że się da ! Wystarczy pamiętać o kilku czynnikach: dobrej jakości ziarno (świeżo wypalona, czyli maksymalnie do 2 miesięcy od wypalenia), urządzenie (nie ma idealnego, każde może być dobre), waga (do odmierzania gramatury kawy i ilości wody (proporcje)). Wszystkie alternatywne metody nie są drogie, dlatego warto się na chwilę zatrzymać i zainteresować tematem kawy, ponieważ jeśli kochamy jej smak, trzeba ewoluować z jakością i doznaniami oraz możliwościami.

 

n4

fot. Gerard Schrama

 

4. Walory zdrowotne. Co dobrego niosą ze sobą takie metody parzenia kawy ?
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o szkodliwości mleka krowiego na ludzki organizm. Wiele badań potwierdza, że zwiększone spożywanie produktów mlecznych, a w szczególności mleka zwiększa ryzyko osteoporozy, a produkcja przemysłowa mleka nie sprzyja jego właściwego trawienia. Zatory w jelitach powodują wiele zagrożeń, przypisywanych często innym czynnikom. Warto pamiętać, że to nie tylko kawa z mlekiem szkodzi, tylko tryb życia i sposób odżywiania. Okazuje się, że zdecydowanie korzystniej na nasz organizm działa czarna kawa, bez dodatków cukru i mleka. Również kawa jaśniej palona, która zawiera więcej składników kofeiny, stymuluje korzystnie cały organizm. Kilka ostatnich lat to znaczący wzrost alternatywnych metod parzenia kawy w kawiarniach. Metody te wyszły z domów i zafascynowały kawiarnianych gości.

 

n7

fot. Gerard Schrama

 

5. Kawy parzone metodami alternatywnymi dopiero stają się popularne w Polsce. Jak zachęcilibyście osoby, które nigdy nie próbowały takiej kawy ?
To dość proste. Po pierwsze wystarczy, że lubi kawę. Po drugie, dobrze jeśli lubi herbatę. Po trzecie, że lubi owoce. A po czwarte, jeśli lubi eksperymenty. Jeśli dodamy do tego, że bardziej pobudza, jest na to duża szansa 😉

 

n6

fot. Gerard Schrama

” W Nancy Lee bardzo ważna jest dla nas jakość. Świeżo palona kawa, przygotowywana we właściwych standardach, odpowiedni przekaz merytoryczny o kawie, potrawach, ciastach oraz edukacja kawowa i kulinarna. Kontakty z dostawcami, lojalność wobec dostawców i klientów. No i najważniejszą kwestią są dla nas relacje z naszymi Gośćmi w lokalu i wzajemny szacunek. Dzięki temu nasza działalność jest misją, dzięki której realizujemy się. ”


 

nan2

Teraz, gdy już wiecie co nie co o dobrej kawie, pozostaje rozkochać się w kawowych alternatywach ( ja już to zrobiłam!) i pamiętać, że …

n8

fot. Gerard Schrama

Komentarze: