Przestawiam Wam świetny tekst autorstwa mojej koleżanki,  Marty Jung, Studentki ( i wkrótce Pani Inżynier! 😉 Żywienia Człowieka SGGW.

Przeczytanie zajmie Wam 3 minutki, a zmiany jakich dokonacie w swoim żywieniu mogą przynieść Wam nieskończoną ilość korzyści 😉

harmonogram warszawskiego Słodkiego Dnia Tygodnia bez Cukru, zajrzyjcie koniecznie ! 😉

W te wakacje miałam przyjemność dołączyć do grona super osób, które tworzą Fundację Szczęśliwi bez cukru. Jest to organizacja założona przez Agnieszkę Wiśniewską, która inspiruje do zmiany nawyków żywieniowych oraz poszerza wiedzę na temat cukru.

Przez ten okres wakacyjny organizowane były warsztaty dla dzieci w szkołach podstawowych w ramach Lata w Mieście. Część praktyczna poprzedzona była krótką teorią, gdzie m. in. omawiana była piramida zdrowego żywienia oraz szkodliwy wpływ cukru na nasz organizm. Po wstępie zabieraliśmy się za robienie słodyczy bez cukru oraz koktajlu owocowo-warzywnego.  Słodycze bazowały głównie na suszonych owocach, ale także orzechach, płatkach owsianych, czy kaszy jaglanej. Dzieci miały wielką radochę podczas lepienia słodkich kulek i przekonały się, jak łatwo i szybko zrobić słodkie a jednocześnie zdrowe przekąski nie używając ani grama cukru!

 

Ale o co właściwie chodzi z tym cukrem? Dlaczego powinniśmy na niego uważać i ograniczyć w codziennej diecie? O jakim cukrze w ogóle mówimy?

Używając słowa „cukier” mam tu na myśli wszystkie cukry dodanesacharozę, czyli właśnie nasz popularny cukier w cukiernicy, syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy i inne dodawane cukry podczas przetwórstwa żywności. W słodyczach, które tworzymy, występują naturalne cukry, pochodzące z owoców np. fruktoza. Przykładem innego naturalnie występującego cukru jest laktoza-cukier mleczny.

Rożne mechanizmy oddziaływania cukru na organizm omówiono dokładnie na stronie ,  ja natomiast wymienię tylko niektóre skutki stosowania cukrów dodanych. Cukier uzależnia i powoduje rozdrażnienie. Sama się o tym przekonałam jedząc ostatnio ciasto domowego wypieku zawierające biały cukier. Po jednym kawałku naturalnie sięgnęłam po dokładkę. Jednak nie chciałam na tym poprzestać. Ciągle czułam chęć sięgnięcia po jeszcze i jeszcze i było to strasznie irytujące. Właśnie tak działają cukry proste na organizm. Szybko się przyswajają i nie dają uczucia sytości. Kolejnym aspektem są przeziębienia. Częściej chorujemy, gdy w naszej diecie królują cukry. Dzieje się tak dlatego, że bakterie żywią się właśnie cukrem i dzięki temu się rozwijają. Zatem cukier osłabia naszą naturalną odporność.

 

Powszechnym problemem, do którego cukier również się przyczynia, jest  nadwaga i otyłość. Cukier powoduje także próchnicę, cukrzycę, a nawet przyspiesza rozwój nowotworów oraz utrudnia walkę z grzybicą. Z mniej oczywistych skutków spożywania cukru można wymienić problemy z cerą oraz włosami.

Zatem jak sobie „dosładzać”, skoro spotykamy się z tyloma przykrymi konsekwencjami spożywania cukru? Występuje wiele zamienników cukru, które są naturalne i bezpieczne.

Należy do nich obecnie bardzo popularny tzw. cukier brzozowy-ksylitol. Nie podwyższa on poziomu glukozy we krwi oraz poziomu insuliny. Jest więc polecany dla diabetyków.

Kolejnym jest stewia. To roślina, która nie dość, że jest bezkaloryczna, słodzi, to zawiera jeszcze witaminy i składniki mineralne oraz wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych ( m.in. obniża ciśnienie krwi, przyspiesza gojenie się ran)!

Inne to melasa buraczana i trzcinowa a także po prostu świeże i suszone owoce. Oprócz naturalnych zamienników cukru, występują także jego sztuczne formy. Należy do nich m.in. aspartam oraz acesulfam K. Są to po prostu słodziki, używane np. w coli zero, gumie do żucia, a także lekach. Są one bezkaloryczne.

po lewej – Marta

 

Skupię się na aspartamie. Kryje się on pod kodem E951. Powoduje całą gamę skutków ubocznych: od bólu głowy po skurcze mięśni. Także nie jest on bez znaczenia dla naszego organizmu. Nie mogą go spożywać osoby chore na fenyloketonurię, ponieważ jest on rozkładany do fenyloalaniny, której nie metabolizują cierpiący na tę chorobę. Jego ADI-czyli bezpieczna dzienna dawka wynosi 40 mg/kg masy ciała, co oznacza, że trzeba by było wypić około 16 puszek coli light, aby przekroczyć ADI. Jest to spora liczba, ale tak jak ze wszystkim należy używać go w rozsądnych ilościach.
Po opisaniu cukru i jego zamienników naturalnych i sztucznych chciałam zaprosić was wszystkich na Słodki Tydzień Bez Cukru, który jest organizowany właśnie przez naszą Fundację Szczęśliwi bez cukru. Odbędzie się on w dniach 9-15 października w Warszawie.

Jest to idealna okazja, by dowiedzieć się jeszcze więcej o tej tematyce na wykładach, gdzie będzie mowa o wpływie cukru na organizm, o tym jak powinna wyglądać dieta antynowotworowa, a także dieta odchudzająca. Na warsztatach zrobimy słodycze bez cukru i nie tylko słodycze oraz będzie można obejrzeć film „Cały ten cukier”, który polecam. Bardzo fajnie obrazuje problem spożycia cukru. Będziemy także ustanawiać rekord Polski w lepieniu słodkich kulek! Tutaj można zobaczyć szczegółowy program : LINK

Zapraszam do wspólnej zabawy i podjęcia wyzwania tygodnia bez cukru!

 


Źródła:

– J. Smolarska, D. Góralska „ Stewia- słodzik o leczniczych właściwościach”

–  Kibil I. „Czym zastąpić cukier? Polecamy zdrowe zamienniki !”

– Majewska M. „Czy aspartam jest rakotwórczy? Jakie są skutki uboczne przyjmowania słodzika?”

– Rusek M. „Cukier a cukry-jak rozumieć etykiety”

Komentarze: