Wpierw zaznaczę to co powtarzam w każdym  mailu i tekście dotyczącym suplementów. Żaden ( tak, ŻADEN) suplement nie jest do niczego potrzebny. Efekty mamy z powodu żywienia i diety. Suplement to tylko dodatek.

 

Nie zanudzając Was szczegółami chemicznymi, których również szczerze nie znoszę, choć biochemię zaliczyłam na 4 !Przygotowałam małe kompedium wiedzy o suplementacji beta-alaniny.

 

Co to jest beta-alanina?

Beta_alanine_comparison

Prekursor w tworzeniu aminokwasu – karnozyny. Naturalnie związek ten występuje w mięsie. Wg badań zapewnia Szybszą regeneracja mięśni, co za tym idzie lepsze odżywienie mięśni, brak „zakwasów” w mięśniach. Gdy Ph w mięśniach spada podczas wysiłku, następuje zakwaszanie do dzieła przystępuje karnozyna. Pomaga w zwiększeniu ilości energii na większych ilościach powtórzeń , aktywnościach ciągłych np. bieganie. Gdyż  Przyjmowanie beta-alaniny pozwala nieco wydłużyć czas wysiłku.

 

Dla kogo?

Dla osób trenujących na większych ilościach powtórzeń pow.10 oraz uprawiających trening interwałowy, cardio, biegi, sztuki walki.

ph-scasle

 

Czy od beta-alaniny rośną mięśnie ?

Nie, ale : lepsze odżywienie mięśni przyczynia się do utrzymywania i uzyskiwania czystej masy mięśniowej. Pozwala lepiej wykorzystać nasze możliwości na treningu, co za tym idzie osiągnąć lepsze efekty końcowe. Jeśli myślisz, że suplementując ten aminokwas mocno urośniesz  – zmień dilera, bo ten Cię oszukuje.

 

Skutki uboczne ?

Parastezje – mrowienie w kończynach, lekkie drętwienie , bądź zmiany temperatury skóry na ok. 20 min po

suplementacji. Nic poważnego, nie jest to toksyczne, ani negatywne dla zdrowia. Naturalne zjawisko, którego nie należy się obawiać. Dosyć przyjemnie uczucie. Jak głaskanie małego jeżyka.

Jeśli bardzo Ci to przeszkadza, rozłóż dawkę dzienną na bardzo małe porcje kilka razy dziennie – pomaga.

 

Dawkowanie?

3-5 g. w zależności od masy ciała i potrzeb.

Zalecany jest długi czas przyjmowania. Min.10-12 tygodni – cykl suplementacji.

 

Forma ?

Proszek rozbełtany z wodą, lub prosto do buzi i popić. Jeśli tak nie lubisz, kup kapsułki . Tu czas wchłaniania będzie nieco dłuższy od 30-40 minut.

 

Kiedy przyjmować ?

Przed, po, w czasie treningu, w nocy lub w dzień, nie ma znaczenia.

 

Za ile?

Aminokwas jakościowo wszędzie jest taki sam. Nie przejmuj się i kupuj najtańszą beta-alaninę, ale z dobrego źródła.

 

Moje zdanie ?

Z beta-alaniną spotkałam się pierwszy raz na górskiej wędrówce, spróbowałam jej od kolegi i faktycznie następnego dnia nie miałam zakwasów. Dlatego włączyłam ją do swojej suplementacji na czas wakacji, które u mnie obfitują w wielogodzinne aktywności fizyczne : rower, wędrówki po górach. Plus moje treningi z kettlami które wplatam kilka razy w tygodniu w wakacje. Myślę, że na ten czas jest to idealny suplement. A biały proszek wysypuje z kapsułek, bo nie lubię łykać tylu powłoczek z żelatyny, a u mojego dostawcy zabrakło bety w proszku. 😉

20160629_153332

4 dni górskich wycieczek ! Beskid Śląski.

 

Komentarze: