Stabilizacja centralna i mięśnie głębokie „core” to temat który powinien Cię zainteresować jeśli :
a) uprawiasz jakąkolwiek aktywność fizyczną ( nie ważne czy to piłka nożna, siłownia, crossfit, biegi survivalowe, czy czarne kulki musiałam )
b) nie uprawiasz sportu, np. jesteś korpo szczurkiem, lub np. siedzisz na kasie w Biedronce ( marchewka z Biedronki na filmiku poniżej – pozdrawia)
Wstając z fotela, podnosząc :kota, kettla, dziecko, zakupy etc. MUSIMY uruchomić nasze mięśnie głębokie. Jeśli są one słabe, lub pracują nieefektywnie – nasz organizm kompensuje, często kosztem kręgosłupa.
Tak więc : silne, dobre centrum i stabilizacja kręgosłupa to KLUCZ dla naszego zdrowia i dobrego ruchu. Silne mięśnie odciążą nasz układ bierny ruchu.
Trening na siłowni, stricte kulturystyczny z izolowaniem mięśni ( lub co gorsza :w piątek bicek,w środę tricek, a na nogi nie mam czasu) pomijający stabilizację centralną ; ogranicza mobilność, doprowadza do przykurczy ( człowiek-drewno) i problemów bólowych dotyczących najczęściej któregoś z odcinka kręgosłupa. Dziwnie rzadko osoba która ma fascynującą masę mięśniową ma dobrą SC i zadowalającą pracę „core’a. Więc nie leć szarpać żelaza zanim nie opanujesz podstaw w pracy własnego ciała ; mój mały apel ;D
Chcesz zmniejszyć ryzyko kontuzji ? Chcesz żeby dźwigało Ci się wydajniej, biegało efektywniej, łatwo było utrzymać równowagę oraz bezboleśnie podnosiło dziecko ? Zafunduj sobie trening funkcjonalny który zadba o Twoją SC.
Sprawdź się ! Wykonaj krótki test, jeden z wielu, który w domowych warunkach pozwoli Ci sprawdzić jak ma się Twoja SC 😉
Wykonanie : ręce ułożone na klatce piersiowej, przechodzimy płynnie do pozycji siedzącej i potrafimy ją utrzymać, cały ruch wykonujemy bez odrywania stóp od podłoża.
Jeśli nie dajesz rady, oznacza to , że Twój mięsień poprzeczny brzucha nie pracuje prawidłowo , a SC jest zaburzona.
Jak poprawić powyższy test ? O ćwiczeniach, które na stałe możesz wpleść w swój plan treningowy żeby poczuć poprawę w następnym tekście.
powiązane teksty :