Coraz więcej osób  dostrzega potrzebę rozciągania się po treningu. Coraz więcej klubów fitness wprowadza „streching” do swojej oferty zajęć. Zwiększa się świadomość na temat metod rozciągania. Sposobów jest naprawdę dużo. I mitów na temat rozciągania też.

Nieprawdą jest, że rozciąganie:

a) boli

b) trwa długo

c) jest nieprzyjemne i trudne

20160720_143414

 

Mój streching ( w wersji przyspieszonej!;) :

Na swoich kettlowych grupach widzę, że o wiele łatwiej jest kogoś przekonać do zrobienia setki swingów niż do poświęcenia 15 minut na rozciąganie ( serio, serio). Dlatego, nie chcąc mieć samych ludzi- drewien na grupie musiałam wymyślić jakiś przyjemniejszy sposób na rozciąganie 😉 To trochę tak jak przemycać dzieciom warzywa podając makaron z serem i sosem pomidorowym 😉

PNF STRECH :

Metoda ta wykorzystuje wzorce nerwowo-mięśniowe poszczególnych grup mięśniowych aby poprawić giętkość oraz elastyczność. Obecnie jest to najszybsza i najbardziej efektywna droga do zwiększenia statyczno-pasywnej elastyczności.;)

Tak naprawdę to nie jest to rodzaj stretchingu tylko technika która wykorzystuje dwa typy stretching : stretching izometryczny oraz bierny stretching.  PNF stretching związany jest z każdą metodą poizometrycznej relaksacji , w której mięśnie są biernie rozciągane, a następnie napinane izometrycznie przeciw oporowo w odpowiednio dobranych pozycjach i znów biernie rozciągane czego rezultatem jest zwiększenie zakresu ruchomości.

Tego rodzaju stretching wykonywany jest z partnerem , który wywiera opór oraz zwiększa zakres rozciągnięcia. Można wykonywać go samodzielnie ;). Większość technik PNF stretching wykorzystuje izometryczne napięcie agonistów, gdzie rozciągnięte mięśnie są napinane izometrycznie a następnie rozluźniane. Niektóre techniki wykorzystują izometryczne napięcie antagonistów.

Tak jak stretching izometryczny, techniki PNF nie są polecane do wykonywania przez dzieci lub osoby których kości wciąż rosną. Stretching ten służy wzmocnieniu mięśni , które są napięte i dlatego są dobre dla zwiększenia aktywnej i biernej elastyczności oraz zakresu ruchomości.

PNF stretching jest bardzo intensywny i powinien być wykonywany nie więcej niż jeden raz dziennie (idealnie , nie więcej niż raz na okres 36 godzinowy). Procedura początkowa PNF stretching polecana jest do wykonywania od 3-5 razy z przerwą 20 sekundową pomiędzy powtórzeniami.

Najbardziej popularne techniki to :

1) The hold-relax (przytrzymać – rozluźnić)
2) The hold-relax-contract (przytrzymać – rozluźnić – napiąć)
3) The hold-relax-swing (przytrzymać – rozluźnić – kołysać)

Bardzo często stosuje poniższy model. Zazwyczaj potem słyszę ” o jejku nie wiedziałem, że mogę tak daleko podnieść wyprostowaną nogę w kolanie. Magic! ” Przykładowo :

pnfMoją nową grupę kettlebell hardstyle metodą StrongFirst wzbogaciłam o autorski program streching&mobility. Podczas godzinnej sesji treningowej 30 minut poświęcamy na naukę technik i krótki workoucik ( wyżyć się i spocić 😉 , drugie 30 minut na mobility oraz streching PNF 😉

Dlaczego? Jest to świetne rozwiązanie dla osób które po całym dniu siedzenia w biurze/ szkole/ na uczelni chcą czegoś więcej niż poznać techniki pracy z odważnikami i zmęczyć się na treningu. Dla osób które same nie potrafią się zmobilizować do pracy nad mobilnością oraz rozciąganiem.

1

Czyli co tak właściwie robimy?

Przywracamy poprawne wzorce ruchowe

Analizujemy każdy problem z zakresu ruchu i wyszukujemy skuteczne rozwiązanie ( korygujemy postawę ciała, poprawiamy mechanikę ruchu, dbamy o zachowanie ogólnego zdrowia,

Przywracamy ruchomość w stawach i prawidłowe zakresy ruchu ( mobility) korzystając z narzędzi pomocniczych 😉

jesteśmy w stałej współpracy z fizjoterapeutką i masażystką ( czyli masaże sportowe i relaksacyjne masz w cenie karnetu;)

Wpadnij na trening i przekonaj się 😉 –>

sala : ul. Jagiellońska 61 , Warszawa

poniedziałki 18.30

wtorki 8.30

ona

 

Powiązane notki :

kettle i joga #1

kettle i joga #2

 

Komentarze: