Bazując na wiedzy zdobytej dzięki moim Studentom Siły z prowadzonych kettlowych grup, widzę, że są błędy w pracy z odważnikiem które pojawiają się na początku u wielu z Was. Są pytania których częstotliwość występowania przewyższa inne. Wychodząc naprzeciw, przygotowałam krótki kurs odważnikowego BHP.;)

  1. Zanim wbijesz na kettle, wbij do lekarza.
13497965_1113259278746527_7089399355649077052_o

lecz się Kubica !

Nie interesuje mnie czy zrobisz to szybko- prywatnie, czy powoli- za darmo. Po prostu zbadaj się. Nie musi Ci dolegać nic konkretnego. Zadbaj o zdrowie. Trening na zdrowym organiźmie wygląda zupełnie inaczej niż u osoby ze schorzeniami.

Postaw na ortopedę i kardiologa- w treningu kettlebell nasze tętno szybuje ostro do góry. Twoje serce musi być sprawne żeby to wytrzymać ( tak trochę straszę ! 😉

 

 

2. Zadbaj o otoczenie.

art5

Na przykładzie: na grupowych treningach zawsze dbam o to, żeby przed i za każdym trenującym było wolne pole. Dlaczego zapytacie? Gdyby jakiś odważnik chciał pobawić się w ptaszka i polecieć bez wiedzy właściciela…bezpieczeństwo przede wszystkim.

Trenuj w miejscu gdzie nie będzie Cię nic rozpraszać. Zadbaj o odpowiednią matę pod odważniki. Nie ćwicz na podłodze, mówiąc „ale ja go delikatnie odstawię”. Odstawianie kettla po swingu, snatchu, jakimkolwiek ćwiczeniu balistycznym to nie pionowa droga. Nie rób krzywdy swoim plecom 😉 Tak jak samolot, kettel ląduje. Tak zawsze to tłumaczę ludziom, którzy przychodzą na moje treningi. I to tłumaczenie, trochę dziecinne, no bo spójrzcie  sobie na dyszkę dorosłych ludzi, którzy na raz wyobrażają sobie, że to co trzymają w dłoniach to lądujące samolociki na Okęciu.;)

Trenowanie na dworze – koniecznie spróbujcie, niech Wasze kettle ujrzą światło dzienne. Trening na powietrzu , bądź co bądź, świeżym w porównaniu z pomieszczeniami zamkniętymi, to znaczne korzyści dla organizmu 😉
Zadbajcie też o to, żeby trenować na płaskiej powierzchni. W tym roku zdarzyło mi się na urlopie w górach machać kettlem na lekkim pochyleniu z braku wyboru i nie polecam ze względu na prawdopodobieństwo kontuzji kolan lub /i pleców. Oczyść teren. Koty, psy, dzieci – odstaw w kąt na czas treningu. Nie stawaj pod słońce, nie ma nic gorszego niż robić turka patrząc w słońce #turkishgetuplevelhard .
Ps: jeśli zastanawiasz się gdzie potrenować odważnikiem zapraszam na ostatni weekend na plaży z kettlami w ramach akcji Aktywne Lato Nad Wisłą . To jedyne cotygodniowe, darmowe zajęcia z certyfikowanym Instruktorem Strong First na plaży w Warszawie. I jak tu nie pokochać kettli..?

 

 

3. Pójdę boso

3
Buty zapaśnicze lub zwykłe trampki, lub tzw. „ buty pięciopalcowe” to jedyne co mogę zaakceptować u trenujących kettlebell hardstyle. Gwarantuję Ci, że buty z wysoką podeszwą, piętą, profilowane nie dadzą Ci takich doznać i efektów jak machanie kettlem boso.;) Znam ludzi, którzy uważają, że robienie martwego ciągu walizkowego boso to czysta adrenalina. Wyspowiadam się, że mam skłonności do robienia sobie czegoś w palec u nogi, a to złamania, a to skręcenie lub zwykła „kuka”….ale nigdy, przenigdy nie zrobiłam sobie niczego w stopę kettlem. Tak, więc nie bójcie się – bose nogi to sprawne nogi, super przyczepność, czucie całego ciała, angażowanie mikromięśni kończyn dolnych.
Wymyślne buty, dla lansu, zostaw na wypady na miasto, pamiętaj, że kettle nie znoszą mody, to starzy rosyjscy wariaci, dla których liczy się dobra prostota. Sportowe buty mogą tylko źle wpłynąć na jakość ćwiczeń i przyczynić się kontuzji kolan i pleców. Puentując, jeśli widzisz ludzi machającymi kettlami boso, nie myśl „ee, te kulki takie drogie, że tych ziomków nie stać na bucisze”, pomyśl raczej coś w stylu „Ci to mają zdroworozsądkowe podejście do treningu”.
4. Odważnik zawsze ma rację.

20160716_115712
Zdarzają się sytuacje, że jak zajebisty byś nie był to odważnik wygrywa walkę jeden na jednego. Każdemu może zdarzyć nie dopiąć się ,lub przesadzić z ciężarem. Nie warto wyrzekać się, tego że taka sytuacja może mieć miejsce. Warto za to wbić sobie do głowy, że nie trzeba kłócić się z odważnikiem, tylko szybko zejść mu z drogi, gdy spada, lepiej go odrzucić niż pozwolić żeby skręcił Ci łokieć lub uderzył w kolano.
A przy robieniu ćwiczeń „nowych” z „nowym ciężarem” zawsze proś o asekurację DOŚWIADCZONĄ OSOBĘ. ps2: Strasznie mnie denerwuje, gdy asekuruje ktoś kto zupełnie nie wie czym jest Turkish Get Up, nie zna toru ruchu i kręci się dookoła nas tylko przeszkadzając. Pamiętajcie – osoba asekurująca musi być w stanie złapać ciężar tj. taka Ja nie pomogę koledze z powiedzmy 44 kg kettlem, bo nie będę w stanie złapać go w ten sposób ( kettla a nie kolegę). Coś zamotałam! W każdym razie jeśli pomagasz – właściwie oceń swoją „pomocność.

Link do TGU mojego Przyjaciela, Instruktora z sercem wielkim jak 48 kg kettel < LINK >
5. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

20160823_195305

hoduje cyborgi !

Kojarzycie te filmiki z YT gdzie ludzie na treningu robią sobie mnóstwo krzywd przez swoją głupotę ? Kettle są dla ludzi myślących. Lub przynajmniej dla takich których mózg jeszcze walczy. Dlatego przed wykonaniem ćwiczenia, zawsze przypomnij sobie, czy spełniłeś wszystkie „wymogi” danego ćwiczenia, czy jesteś odpowiednio przypięty, czy nie garbisz się, czy masz dobry rozstaw stóp, czy wystarczająco dużo miejsca etc etc.
Najgorsze kontuzje biorą się z maleńkich zaniedbań.

 

 

6. Wiąż włosy.

kinga2

fot: Robert Żełaniec Photography ” a pfee związać to ! „

Sorry Panowie, tym razem nie do Was. Choć niezupełnie. Totalnie nie trafia do mnie fenomen lasek które trenują z rozpuszczonymi włosami. Które zasłaniają im co chwila całą twarz. To z pewnością nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Gumki = bezpieczeństwo.

 

 

7. Gdy serce szybciej zabije ..

dec kettle
Rozgrzewka i schłodzenie po treningu to nie wymysł trenera „żeby przedłużyć trening” to dbanie o zdrowie układu sercowo- naczyniowego. Jeżeli wchodzisz na wysokie obroty z marszu , a od razu po treningu kładziesz się lub siadasz – Twoje serce musi strasznie ciężko pracować. Niezdrowo ciężko.
Tak samo w przerwach między ćwiczeniami, nie na darmo Instruktorzy StrongFirst polecą Ci „aktywne przerwy” w ruchu.

 

Cytując starszego Instruktora Roba Lawrence’a :
W naszym systemie bezpieczeństwo traktowane jest jako element uzyskiwania wyników, a nie hamulec na drodze do nich.

 

Do dodania jest sporo, dlatego cdn.

Ps3: ruszył nabór do mojej nowy grupy początkujących na kettle , kto czuje się na siłach zrobić się silnym – zapraszam ! Więcej info < klik >

ona

 

Komentarze: