Z tego wpisu dowiesz się :

Czym jest szkoła StrongFirst ?

Poznasz metodykę treningową skuteczną w rozwoju siły

Dlaczego warto trenować metodą hardstyle szkoły StrongFirst

 

stosunkowo niewielka liczba ćwiczeń. Jeśli osobę która zaczyna trenować zarzucimy za dużą ilością ćwiczeń po prostu się pogubi. Natomiast gdy pozna i opanuje nauczane przez nas techniki bardzo łatwo może dojść do wielu kombinacji które zależnie od doboru przynoszą zamierzone efekty (czy to będzie poprawa mobilności, utrata tkanki tłuszczowej, zwiększenie siły bądź hipertrofia mięśniowa).

Naszą metodą trenują nie tylko światowej klasy zawodnicy, ale przede wszystkim zwykli ludzie, chcący czuć się lepiej. Na zajęciach spotkać można też osoby które przyszły na trening by uzupełnić rehabilitację-trenują typowo zdrowotnie.

U mnie, w Centrum Kettlebell Warszawa trenują przeróżne grupy ludzi m.in. : biegacze długo i krótkodystansowi, zawodnicy OCR, crossfiterzy, fighterzy, kolarze, piłkarze, poledance’erki, matki, nastolatki, osoby po 50 r.ż, fizjoterapeuci a także mamy nawet jednego puzonistę i żołnierza.

Wszyscy Ci Adepci Siły, benefity treningu z odważnikami wykorzystują na co dzień. Jak mówi jedno z haseł StrongFirst „Be whatever you want to be but be STRONGFIRST”…..”

 

Założenia treningu metodą StrongFirst :

1. Duża ilość powtórzeń z 70 – 80% maksymalnego ciężaru jest podstawą siły. Jurik Własow tłumaczy „Zwiększenie ilości powtórzeń prowadzi do długoterminowych (strukturalnych i funkcjonalnych) zmian w organizmie(…) buduje podstawę pod zwiększanie siły(…) Oczywiście, siła rośnie w tym samym czasie jednak w niewielkiej ilości. Zwiększenie intensywności zapewnia szybkie zwiększenie wyników. Intensywność sama przez się, nie daje głębokich reakcji adaptacyjnych.

2. Ciężar treningowy musi ulegać zmianom. Profesor Arkadij Worobjew odkrył, że gwałtowne zmiany w obciążeniach treningowych dają najlepsze rezultaty. Klasyczny eksperyment przeprowadzony przez jednego z badaczy w jego zespole – A. Ermakowa – zademonstrował, że plan treningowy ze „skokami” obciążenia był o 61% bardziej wydajny od tradycyjnego stopniowego zwiększania ciężaru. Wykonywanie 1/3 do 2/3 maksymalnej ilości powtórzeń, jakie jest się w stanie zrobić „na świeżo” z danym ciężarem.

„Założenia systemu StrongFirst (w wolnym tłumaczeniu: „po prostu siła”):

• „Możesz być kimkolwiek zechcesz. Wojownikiem. Atletą. Twardym facetem lub kobietą, gotowym radzić sobie z trudnościami życia, ale najpierw musisz być silnym (Strong First).

• StrongFirst -Siła jest fundamentem w rozwoju wszystkich innych cech fizycznych. Ma wpływ na wszystko inne. Wytrzymałość, elastyczność itd.

• StrongFirst – to szkoła siły. Nauczamy jak szybko i bezpiecznie dojść do najwyższych poziomów siły, bez zakłócania rytmu codziennego życia. StrongFirst – zawiera kilka efektywnych kierunków szkoleń:

• trening z odważnikami kettlebell

• ze sztangą

• z oporem własnego ciała, ale jeden zestaw uniwersalnych zasad treningowych, tak jak głosi motto programu szkoleniowego Marines: „Wiele broni, ale jeden sposób myślenia”. StrongFirst – uważa, że, teoria bez praktyki jest tak samo ograniczona, jak praktyka bez teorii. Metody tej organizacji mają podstawy naukowe i empiryczne i są sprawdzone przez profesjonalnych atletów, elitarne służby mundurowe oraz zwykłych ludzi, którzy zdecydowali o tym, aby przestać być słabymi.

Ogólnoświatowa Szkoła Siły StrongFirst składa się z trzech filarów:

kettlebell (trening z żeliwnymi odważnikami kulowymi)

bodyweight (trening z masą własnego ciała)

barbell (trening z użyciem sztangi)

Bardzo szybko system treningowy StrongFirst wywołał prawdziwą sensację i praktycznie z miejsca został zaaprobowany przez świat sportów siłowych, a liczba top sportowców i szkoleniowców dołączająca do Pavla Tsatsouline’a, jest tylko tego potwierdzeniem. Dzisiaj kadra instruktorska StrongFirst – to elita metod treningowych HardStyle”.

W StrongFirst kładziony jest duży nacisk na precyzję wykonywania ćwiczenia. Każde powtórzenie musi być wykonane perfekcyjnie technicznie, z odpowiednim przypięciem mięśni i oddechem. „Koordynacja mięśniowo-nerwowa zwiększa się poprzez adaptację do zmieniających się obciążeń fizycznych o charakterze siłowym. W skrócie polega to na wyraźnym wzroście liczby włókien nerwowych pobudzanych do skurczu poprzez jeden neuron. Kiedy więc przyzwyczajamy nasz centralny układ nerwowy do koordynacji pracy wielu mięśni jednocześnie, zwiększamy siłę naszych jednostek motorycznych. Trening kettlebell metodą StrongFirst rozwija mechanizm wzrostu poziomu siły dzięki doskonaleniu zdolności naszego układu nerwowego do mobilizacji i synchronizacji bardzo dużej liczby jednostek motorycznych” .Siła nie bierze się jedynie z objętości mięśnia (inaczej kulturyści byliby najsilniejszymi ludźmi świata), ale także z jego gęstości i współpracy z układem nerwowym.

KOLEJNY TEKST ZA TYDZIEŃ : ” MOBILNOŚĆ, A STABILNOŚĆ’

Zapraszam na moje strony na FB : Centrum Kettlebell Warszawa oraz CoDziśNaTrening

Bibliografia:

http://www.centrumkb.pl/strong-first/

http://www.centrumkb.pl/geneza-programu-strongfirst/

moja praca 😉 : „Efekty dwumiesięcznego programu treningowego z użyciem odważników kulowych metodą StrongFirst „

Komentarze: