Twoje mięśnie wzmacniają się i rosną ( w siłę;) wtedy gdy odpoczywasz. Jednostka treningowa doprowadza do mikrouszkodzeń mięśni i to właśnie czas poświęcony na regenerację jest na wagę złota jeśli masz zamiar być w dobrej formie sportowej.

Zdarzają się przypadki, że mówisz sobie „w tym tygodniu nie robię resta, jestem wypoczęty”. Zdarzają mi się tygodnie, że jadę na pełnej i żadne zmęczenie mnie nie dotyka, ale to mylny znak 😉 najczęściej po czymś takim jest dosyć mocny zjazd. Dlatego, serio, dobrze jest „dać sobie na wstrzymanie” i odpocząć. Mądry trening to cykl, a nie tygodnie zrywów i przerw.

16195185_1840561929562886_3696978652187752309_n

legginsy : 7Sisters

 

 

  1. Sen.

1
Dlaczego to właśnie spanko stoi na podium moich top sposobów na regenerację ? Bo jestem człowiekiem nadgorliwym ruchowo i bardzo ciężko przychodzi mi np. godzinka, lub o zgrozo dzień leżenia na kanapie. Nie wyrabiam po prostu, zaczynam się denerwować i szukać sobie czegoś do zrobienia.
Sen, a właściwie jego najważniejsze, jeśli patrzeć pod kątem regeneracji sportowca, pierwsze 4 godziny to najefektywniejszy i najgłębszy sposób na relaks i odnowę. Nic nie zastąpi snu, a sen zastąpi wiele.;)
Nie powiem Ci ile masz spać. Niektórym wystarczy 6 godzin, dla niektórych 12 godzin będzie komfortowe.
POTRAKTUJ SEN PRIORYTETOWO. Nastaw alarm w telefonie pół godziny przed docelową godziną zaśnięcia, wyłącz fejsa i TV , w ten sposób ostanie pół godziny dnia będziesz przygotowywał się do snu i zaśniesz szybciej.

2. Odpowiednie nawodnienie organizmu.

2
To właśnie od tego jak się nawodnisz zależy jak szybko pozbędziesz się zakwasów i toksyn z organizmu.
Wybieraj tę średnio i wysoko zmineralizowaną ( ja pije od 3 do 5 litrów dziennie, bo z taką ilością się czuję najlepiej). Nie zalewaj się wodą jak smok, pij po kilka łyków. Jeśli masz problem, bo zapominasz o piciu wody, odznaczaj sobie markerem na butelce ile do której godziny powinnaś wypić – działa. OD DZIŚ POSTAW SOBIE ZA CEL 2 BUTELKI WODY MINERALNEJ DZIENNIE.

3. Automasaż.

3
Mam duży próg bólu, a jestem pospinana ( ach ten hardstyle ;P) , codziennie 5-30 minut poświęcam na rollowanie i masowanie, używam do tego drewnianych kijków, łokci, piłeczek, rączek kettli, sztangi.
Chwila bólu dla godzin bez bólu i całe ciało jak nowe.
Nie wiesz jak to się robi ? Poszukaj inspiracji w poprzednim tekście < klik > lub czekaj na przyszły tydzień i tekst gdzie pokażę moje ulubione mobility. Jeśli jesteś niecierpliwy wpadaj na zajęcia już jutro;)
ZAIWESTUJ W DOMOWY ZESTAW I POŚWIĘĆ CODZIENNIE 10 MINUT DZIENNIE NA MOBILITY .

4. Kąpiele i masaże.

4
Od czasu do czasu wybieram się na masaż do jednej z dwóch moich ulubionych masażystek. Godzina lub dwie i jestem jak nie z tej ziemi.
Gdy nie mam czasu, lub kasy stawiam na gorącą kąpiel z solą, a potem zimny prysznic. Naprzemienne kąpiele, raz ciepło raz zimno, również regenerują nasz organizm.
Ps: zanim zdecydujecie się na konkretną osobę która Was wymasuje sprawdźcie jej kwalifikacje – zawsze macie prawo poprosić o papiery. Źle wykonany masaż może zrobić masę szkód.
ZAMIAST WYDAĆ NA PIZZĘ ALBO FRYZJERA PODARUJ SOBIE MASAŻ. Lub długą kąpiel 😉

5. Odżywianie .

5

 

To jak szybko się regenerujecie w dużej mierze zależy od tego jak jecie na co dzień, a w szczególności co jecie przed i po treningu.

Zawsze zjedźcie coś po treningu. Owoc lub warzywko to must w żarciu potreningowym, dostarczajcie organizmowi nie tylko białka i węglowodanów czy tłuszczy, ale i mikroelementów.
Polecam witaminę C : działa antyoksydacyjnie, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Gotowy jadłospis na 1 dzień

 

6. Lekka aktywność fizyczna.

6

 

Po intensywnym treningu nie ma nic gorszego niż usiąść lub się położyć.

Choć chwilę przejdź się po sali, wysiądź przystanek wcześniej wracając do domu, lub idź na lekki spacer 😉 Dzięki temu zakwasy Cię nie zniszczą dzień po 😉

wypróbuj np. slow jogging

********

Pamiętajcie lepiej zrobić krok w tył a potem dwa do przodu, niż doprowadzić do przetrenowania!

Czyli czas na regenerację  – nigdy nie jest czasem straconym 😉

16174430_1840562506229495_6464547187812759309_n

dobra mina do złej gry – MADE TO MOVE 2.

 

Komentarze: